IÇGÖRÜLER

Full-stack gözlemlenebilirlik ile dijital deneyiminizi dönüştürün.

Author: Tarkan Sualp

Dijital deneyiminiz artık işinizin başarısı ile bağlantılıdır. Müşteri etkileşimlerinin %70’i artık dijital ve bu müşterilerin beklentileri hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Satın alma kararlarını ve marka sadakatini etkilemeye yardımcı olan kullanılabilirlik, performans ve tutarlılık ile kabul edilebilir bir deneyim seviyesine yönelik bir talep vardır. Ancak bu müşteri merkezli bir meydan okuma değildir. Dijital deneyimleriniz, her gün rollerini yerine getirmek için temel uygulamalara güvenen çalışanlara kadar uzanır.

Dijital deneyiminize çok fazla ağırlık verildiğinde, doğru iş ve işlemleri ve bunları ne zaman yapacağınızı anlamak, sunduğunuz dijital etkileşimleri geliştirmek istediğinizde fark yaratabilir. Ancak, nihai deneyiminize katkıda bulunan kilit öğelerin yani uygulamalarınız, uygulamalara güç veren altyapı ve bunları sunan ağların farklı bölümlerde olması bunu zorlaştırır. Bu kopukluklar, yalnızca bu unsurların nerede kesiştiğini değil, aynı zamanda deneyiminizin kalitesi üzerindeki kolektif etkilerini anlamayı neredeyse imkansız kılar.

Peki ya bu geleneksel bölümleri parçalayıp dijital deneyiminizi yeni bir mercekle görebilseydiniz? Teknoloji stack’ından elde edilen içgörülere gerçek zamanlı iş bağlamı getiren bir mercek? Cisco’nun full-stackgözlemlenebilirliği (FSO) ile elde edebileceğiniz şey tam olarak budur ve aşağıda FSO’nun ne olduğu ve dijital deneyiminizi sürekli iş başarısı elde etmek için nasıl dönüştürebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi veriyoruz.

Full-Stack Gözlemlenebilirlik Nedir?

AppDynamics, ThousandEyes ve Cisco Intersight gibi birinci sınıf araçların bir kombinasyonunu ile çalışan FSO, uygulamalarınız, ağınız, bilgi işlem altyapınız ve depolama alanınız da dahil olmak üzere teknoloji stack’inin her alanında gerçek zamanlı gözlemlenebilirlik sunar.

En önemlisi, bu, halihazırda konuşlandırılmış geleneksel izleme araçlarına sahip olabileceğiniz ve kapsadığınıza inandığınız bu bölümlerin gözlemlenebilirliğini aşar. FSO, gerçek zamanlı verileri web sitenizdeki satış, envanter ve müşteriler gibi iş ölçümleriyle ilişkilendirerek, performansın gerçek değerlendirmesini bildiren ve hem maliyet hem de iş sonucu için ortamınızı optimize etmenize yardımcı olan bir bağlam sağlar. Fakat bu ek bağlam nasıl daha iyi dijital deneyime dönüşür?

1) Daha hızlı çözümler daha fazla tutarlılık sağlar

Daha hızlı çözümler daha fazla tutarlılık sağlar

Asgari olarak, kullanıcılarınız ve müşterileriniz, önemli uygulamalar da dahil olmak üzere dijital platformlarınızın tutarlı bir şekilde performans göstermesini ve ihtiyaç duyduğunuzda kullanılabilir olmasını bekler. Aralıklı sorunlar ve performanstaki zirveler ve çöküşler, iş performansını ve üretkenliği eşit ölçüde engelleyen hayal kırıklığına yol açacaktır. Bu, sorunların hızlı bir şekilde tanımlanması ve çözülmesi için büyük önem teşkil eder. Ancak bölümlere ayrılmış ekipler tarafından düzenlenen teknoloji stack’inin çeşitli unsurları ile bir sorunun temel nedenini bulmak ve iyileştirme için en iyi eylemleri özetlemek basit bir iş değildir. Her departman kendi davasını savunur. Bu da parmak noktasına ve nihayetinde ilerlemeyi engelleyen ve çözüm süresini daha da geciktiren ve sunulan deneyimi engelleyen geleneksel “savaş odası” senaryosuna yol açar.

FSO, daha önce bağlantısı kesilmiş ekipleri, teknoloji stack’inin tüm alanlarında paylaşılan iş bağlamı ve gözlemlenebilirlikle uyumlu hale getirir. Herkes, müşterilerin ve kullanıcıların talep ettiği tutarlı ve yükseltilmiş dijital deneyimleri sağlamak için daha hızlı sorun tanımlama ve düzeltmeyi destekleyen şekilde birlikte çalışır.

2) İş etkisine dayalı olarak önceliklendirin

İş etkisine dayalı olarak önceliklendirin

Dijital deneyiminizi gerçekten geliştirmek için, “tedarik zincirindeki” her adımın performansını ve bunun iş etkisiyle ilişkisini anlamanız gerekir. Bu, izleme araçlarının sağladığı gerçek zamanlı verilerin ötesine geçerek uygulamalar veya altyapı gibi alanların sağlığına ve kullanılabilirliğine destek olur. Bu içgörülerin başarıyı ölçmek için kullanılan gerçek iş metrikleriyle nasıl ilişkili olduğuna dair içgörülere ihtiyacınız var. Örneğin, bir ağ sorunu perakende uygulamanızın performansını engelliyorsa, satışlar yapılmadan önce trafikte bir düşüşe yol açıyorsa, bu günlük gelir rakamları veya uzun vadeli gelir hedefleri için ne anlama gelir? Bunun gibi bağlamsal bilgilere erişime sahip olmak, anında iş etkisini değerlendirmenize ve hem deneyim hem de iş üzerindeki etki düzeyine dayalı olarak sonraki adımlara öncelik vermenize yardımcı olabilir.

3) Yeni fırsatları daha hızlı yakalayın

Tüm teknoloji stack’inizdeki içgörülerden destek alarak, operasyonel kazanımların ve optimizasyonların nerede yapılabileceğini daha iyi görebilirsiniz. Gerçek zamanlı performans içgörülerine erişimin yanı sıra, bilgi işlem, ağ ve depolama kaynakları gibi alanlardaki kapasite ihtiyaçlarını doğru bir şekilde tahmin eden senaryoları modelleyebilirsiniz.

Bu, özellikle dönemsel zirvelerdeki hizmetlerine olan talepte dalgalanmalar yaşayan işletmeler için değerlidir. Örneğin, ulusal bir tatil sırasında uygulama kullanımında bir artış için çevrimiçi bir perakendeci planlama, beklenen trafiği proaktif olarak modelleyebilir ve daha yoğun dönemlerde hizmet seviyelerinin karşılanmasını sağlamak için gerekli önlemleri alabilir. Deneyiminizin potansiyel iş etkisini ve bunun kullanıcı etkinliğindeki veya teknoloji geliştirmelerindeki değişikliklerden nasıl etkilenebileceğini anlamak, size daha hızlı hareket etme ve dönüşüm hedeflerini takip etme konusunda destek sağlar.

Full-stack gözlemlenebilirliği gerçeğe dönüştürün

Düzgün bir şekilde uyarlanan FSO, işletmenizin daha iyi dijital deneyim ve iş hedeflerinin peşinde koşmak için sessiz ekipleri ve bağlantısız bir teknoloji yığınının düzenlenmesine yardımcı olabilir. Ancak gözlemlenebilirlik başarısına giden yol sadece doğru araçları kullanmaktan geçmez. FSO uygulama performansı, ağ ve altyapı izleme için bir araç kombinasyonu üzerine inşa edilmiş olsa da, bu araçları bir araya getirmek ve toplu gerçek zamanlı içgörüleri en önemli olan iş metrikleriyle ilişkilendirmek uzman bir ortaktan destek alınmasını gerektirir.

FSO’nun işletmenizin dijital deneyiminizi yükseltmesine nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmek için planlarınızı ekibimizle görüşebilir veya etkilerini görmek için ücretsiz bir Değer talep edebilirsiniz